Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi nedenleri: Saç dökülmesi az ya da çok sayıda olabilir. Gözle görülen bir dökülme olduğu takdirde doktora başvurulması gerekir.  Saçlar herkes için çok önemlidir. Güzel  görüntü  açısından önemli bir rolü vardır hayatımızda. Saç dökülmesinin fiziksel ve ruhsal nedenleri olabilir. Saç dökülmesinin nedenini tam olarak bulmak için deri hastalıkları doktoruna danışmak gerekir. Saç dökülmesinin başlıca nedenleri şunlardır,

Saç yapısına uymayan bakım ve kozmetik ürünlerini kullanmak. Bunları uygularken saçın yapınsa yağ ve kuruluk oranı baz alınarak yapılan bir işlemdir.

Yapılan araştırmalara göre, boya, fön, perma, saç düzleştiricileri gibi saça zarar verem yöntemler uygun bir şekilde yapılmazsa saçın dökülmesine ve kırılmasına neden olur. Çünkü saç diplerine etki ettiği için direk olarak saçta dökme yaratabilir.

Düzgün saç fırçası kullanımı saçları tararken zorlamadan kırmadan taramak gerekir. Bunun için de en uygun olan yöntem geniz ağızlı düz taraklardır. Saçları kuruturken de dikkat edilmesi gerek ısıya maruz kalan saç yıpranır ve dökülmeye meyillidir.

Aile genetiğinde bulunan nedenler, en sık rastlanan sebeplerden birisidir. Aile de kellik oluşumu var ise genetik nedenlerden oluşur saç dökülmeleri. Saç dökülmesi yaşayan kişi için en uygun yöntem doktora başvurmaktır.

Doğum ve hormon değişikliği sonrasında dökülen saçlar hormonlar oturduğu zaman eski haline geri döner.

Tiroid hastalıkları, çok fazla yada az çalışan tiriodler saç dökülme nedenleri arasına girer. Ve düzeldiği takdirde dökülen saç yerine çıkar.

Aşırı kilo kaybı ve protein eksikliği ile saç dökülmeleri yaşanır. Vücut kendini topladığı zaman geri saç eski haline döner

Stres üzüntü ve tranva geçiren insanlarda aşırı saç dökümü meydana gelir.  Bir uzmana başvurmaları gerekir tedavi için.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir