Anne Sütü Nasıl Saklanır

Anne sütünü saklamanın incelikleri:

– Anne sütü bekletilmeden buzdolabına konmalıdır. Ayrıca anne sütü buzdolabının soğuk yerine konarak kesinlikle dondurulmamalıdır. Dondurulduğunda çoğu besleyici özelliğini kaybedeceğinden anne sütünü dondurucuya atmayınız.

– Anne sütünün dondurucuda saklanması bağışıklık etkisinin kaybolmasına yol açar. O nedenle de özellikle çalışan annelerin bebeklerinin sütünü hazırlayıp buzdolabında serin bir yerde muhafaza etmesi gerekmektedir.

– Anne sütü özel saklama kaplarında ya da poşetlerinde saklanmalıdır ve duracakları ısı derecesi 4 dereceden daha sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Poşetlere konan anne sütünün üzerinde sağma tarihi ve saati gibi önemli bilgiler yer almalıdır. Sağılan anne sütleri en fazla 5 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. O nedenle siz işteyken çocuğunuza bakan kişinin bu bilgileri okuyarak bebeğinize vermesi gerekmektedir.

– Daha önce sağdığınız sütlerin içerisine yeni süt sağmayın ve sütleri birbirine katmayın. Anne sütü sağıldıktan sonra oda sıcalığında 8 saati geçmeyen bir süre boyunca tutulabilir. Ancak en güzeli yine de direk buzdolabına koymaktır.

– Anne sütü isteğe bağlı olarak 3 ay boyunca – 20 derecede ya da 6 ay ile 1 yıl boyunca – 70 derecede derin dondurucuda tutulabilir. Bu yöntem ile süt saklamak istiyorsanız sütü bebeğinize içirmeden 1 gün önce sütü buzdluktan çıkarmanız gerekmektedir.

– Anne sütü mikrodalgada ısıtılmamalıdır. Ayrıca artan mamaları buzdolabına tekrar koymayınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir