Kendini Beğenmişler Aldatıyor

Aldatılmak her iki taraf için de kötü bir durumdur. Aldatılan taraf her zaman kendinde suç bularak, başkalarının suçunu üstlenir ve bunun psikolojik ağırlığı altında ezilir durur. Oysa psikiyatri araştırmaları bambaşka şeyler söylüyor.

123 evli çift üzerinde yapılan araştırma sonucunda aldatmanın ve aldatan tarafın portresi çıkartıldı. Aldatan kişilerin kendilerine aşırı güvenen, kendilerini aşırı beğenmiş ve kendilerini dev aynasında gören insanlar oldukları ortaya çıktı. Cinsel yönden kendini aşırı yetenekli gören ve hayata benmerkezci bir taraftan bakan kişiler karşı tarafı aldatıyor.

Aslında aldatan kişi aldattığını sanarak kendini aldatır çünkü bir gün yalanlar ve gerçekler ortaya çıkar. Aldatan kişi kendini dünyanın en vazgeçilmez insanı, dünyanın yörüngesindeki tek kişi sanarak zaten kendini bir yalanla sürekli aldatmaktadır. Bunun verdiği bilinçaltı mesajlarla -ki çoğu farkında değildir, çünkü kendini bilmek için kendi üzerine yoğunlaşmaz ve kim olduğunu bilmez- başkaları da aldatmaya çalışır.

Yapılan araştırmalar cinsel anlamda narsist olanların yani kendini müthiş beğenen, kendine at gözlüğüyle bakan ve kendini bilmeyen insanların aldatmaya daha meyilli olduğunu ortaya çıkardı.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir