Kolalı İçecekler Hakkında Merak Edilenler

Kolalı içecekler içerisinde çok yüksek oranlarda kafein barındırmaktadır. Çikolata, çay ve kahve gibi kolalı ve asitli içecekler de kafein barındırır ve bağımlılık yapar. Çay, kahve ve çikolatayı kuralına uygun tükettiğimizde çok zararı yoktur ancak kolalı içecekler kesinlikle alışkanlıklar listesinden çıkartılması gerekmektedir. Kolalı içeceklerde koruyucu maddeler ve renklendiriciler bulunmaktadır. Kolalı içeceklerde bir de tatlandırıcılar bulunmaktadır. Tatlandırıcı zaten zararlı olarak bilinen gıda ürünlerinden biridir. Bu maddelerin hepsi kişilerde toksin etkisi yapar.

Çok kola içen kişiler su içme gereği duymazlar. Bunun sonucunda da çok sağlıksız bir vücuda sahip olurlar. Ayrıca kolalı içecekler adrenalin hormonu salgılamasına neden olurlar. Bu hormon sadece stres altındayken salgılanır. Kolalı içecekler stres unsuru olmadan vücudu strese sokarak vücudun hormonal dengesini bozmaktadır. Fazla salgılanan adrenalin hormonu beyne ve kaslara pompalanır ve vücudun kan şekerini yükseltir. Pankreas kan şekerini dengeleyebilmek için insülin salgılar. Kan şekeri bu nedenle aniden düşer.

Kolalı içecekler fazla içildiğinde kan hücrelerine zarar vererek kandaki alyuvar sayılarını düşürerek kan kanserine neden olmaktadır. Aç karnına içildiği zaman mide duvarını bile delecek kadar güçlü asitler içeren kolalı içecekler selülitten şeker hastalığına, hormonal bozukluktan gelişim bozukluklarına kadar pek çok şeye neden olmaktadır. İçerdiği fosforik asit ile de vücudun potasyum ve kalsiyum dengesini bozar. Ayrıca da kalsiyum eksikliğine neden olur.

Kolalı içeceklerin içerdiği maddeler beyni aşırı uyandırarak kimyasal dengesini bozmaktadır.

Gazozlar ise sentetik meyve ekstreleri, koruyucular, gazlar ve suni tatlandırıcılar nedeniyle benzer etkiler meydana getiriyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir