Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri belirtileri

– Meme kanseri kadınların göğüslerinde kanserleşmiş hücre ile olmaktadır. Kadın göğsünde meydana gelen tümör nedeniyle meme kanseri olmaktadır.

– Meme kanseri muayene sırasında doktorlar tarafından kolayca farkedilmektir. Radyolojik inceleme sonrası da meme kanseri kolaayca farkedilmektedir.

– Hastalık tıbbın imkanları neticesinde geç kalınmadan erkenden farkedilebilir. Bunun için de belli yaştan sonra kadınların sık sık doktora gitmesi gerekmektedir.

– Meme kanseri elle farkedilebilir. 1 santimetreye ulaşan kitleler el ile muayene esnasında hemen farkedilmektedir. Bu yöntem ile birçok kadın erkenden teşhis ve tedavi olabilme şansına sahip oluyor.

– Meme kanseri çağımızda farkındalığı yüksek hastalıklardan biridir. Teşhisi kolay olan bu hastalık sadece kadınları vurduğu için kadınlar sosyal platformlarda bu konu nedeniyle birleşmekte ve birbirlerine deneyimlerini aktararak bu hastalıkla ilgili toplumsal bilinç oluşturmaktadır. Bu hastalık o nedenle farkındalığı yüksek bir hastalıktır.

– Meme kanseri farkındalığı yüksek hastalık olduğu için erkenden teşhis edilebiliyor. Bu sayede milyonlarca kadının hayatı kurtuluyor.

– El ile muayene esnasında meme içinde düzensiz kenarları olan bir kitle farkediliyor. Bu kitle serttir ve genelde meme içerisinde kolayca hareket ettirilemez. Pütürlü yapısı ile hemen farkediliyor.

– Meme kanseri koltuk altı ya da memede sertlik ya da şişlik oluşarak kendini belli ediyor. Memeden şeffaf ve kanlı akıntı geliyor. Meme başında da çökme ya da şekil bozukluğu görülüyor.

– Meme başında kabuklanma ya da soyulma görülüyor ve cilt dokusunda kızarıklık ya da yara meydana geliyor.

– Meme kanseri durumlarında cilt dokusunda şişlik ve ödem görülüyor. Ayrıca portakal kabuğu bir görünüm oluyor.

– Memede şekil bozukluğu görülüyor ve renk değişimleri meydana geliyor. Memede asimetri görülüyor. Bu durum bir memenin diğerinden daha büyük olması değil. Memede meydana gelen şekil bozukluğudur.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir