Domatesin Cilde Faydaları

Cilt bakımınız için tonlarca para harcamaya gerek kalmadan, cilt bakımı ve güzelliği için doğadan yardım alabilirsiniz. Özelliklede yaz günlerinin vazgeçilmez besini haline gelen domates cildimiz içinde birçok faydaya sahiptir. Domates, içerisinde birçok yararlı vitamin barındırır ve bu vitaminler cilt sağlımıza iyi gelirken aynı zamanda cilt bakımımızda bize yardımcı olacak niteliktedir.

Domates içerisinde A, C, E ve K vitaminlerini barındırır ve bu vitaminler cilt için çok faydalıdır. İçerisinde bulunan bu vitaminler sayesinde sivilcelerden kurtulmamıza yardım ederken avokado ile birlikte kullanıldığında cildinizi siyah noktalardan da arındırır. Avokado ve domatesi püre haline getirerek haftada 2 gün 30 dakika bekleterek cildinizdeki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Ve yine avokado ile hazırlanan bu maske ile cildin sıkılaştırmasına yardımcı olabilirsiniz.

Güzelleştirici bir etkiye sahip olan domates etkisini sadece besin olarak tüketildiğinde bile gösterir. Ciltteki kiri temizleyip gözenekleri açar. Bal ile karıştırılan domates rendesi cilde parlaklık kazandırır. Ya da ikiye bölünüp cilde sürülen domateste cilde parlaklık vermede yardımcı olur. Domates suyu aynı zamanda ciltteki yağlanmanın da önüne geçer.

Zararlı güneş ışınlarına karşı da domates karışımı yardımınıza koşabilir. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi ve domates suyu karıştırılıp cildinize uygulayarak güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. Domates yağı ise zarar görmüş derilerin yenilenmesinde yardımcı olur. Ölü derilerden kurulan cildiniz daha genç bir görünüme kavuşacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir