Haşerelerle Mücadele Etmenin Doğal Yolları

Evimize temizlik malzemeleri, kozmetik ürünler, sabunlar, şampuanlar derken yeterince kimyasal madde girmektedir. Haşerelerle mücadele konusunda geliştirilen ilaçların hemen hemen hepsi de kimyasal olarak üretilen maddelerdendir. Haşerelerle doğal yoldan mücadele etmek mümkündür. Bunun için bitkilerden faydalanabilirsiniz.

Hamam böceği ile mücadele: Borik asit ve şekeri karıştırın. Yere serpin. Hamam böcekleri bunları yediğinde ölecektir. Bu karışıma yemek sodası da ilave edebilirsiniz. Başka bir yöntem ise borik asiti mısır unu ve suyla karıştırıp top haline getirin ve yem olarak evin belli yerlerine koyun.

Karınca ile mücadele: Kurutulmuş nane, kırmızı biber veya sinameki serpin.

Sinek larvaları ile mücadele: Reyhan yapraklarını 24 saat suda beklettikten sonra süzün ve bu suyu sprey şişenin içine koyarak sinek larvalarının üzerine püskürt.

Akkarınca ile mücadele: Tahta hammaddeden olan inşaat malzemelerini çok severler. O nedenle evinizde tahta ve odun barındırmayınız.

Kemirgen ile mücadele: Duvar çatlaklarında yaşayan kemirgenler için alınacak en kesin önlem çatlakları alçı ile kapamak olacaktır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir