Çanta Çiçeğinin İhtiyaçları ve Bakımı

Çanta çiçeği halk arasında cüzdan çiçeği olarak da bilinmektedir ve süs bitkileri sınıfındadır. Gerçek adı calceolariadır ve ismini keseye benzeyen sarı ya da kırmızı ve de noktalı çiçeklerinden almaktadır.

Çanta çiçekleri güneşi çok fazla sevmeyen bitkilerdendir. Onlara en iyi gelecek yetiştirilme ortamı az güneş aldığı ya da güneşi dolaylı yollardan alabildiği mekânlardır. Ayrıca çanta çiçekleri çok fazla sıcak ya da çok fazla soğuk havada bulunmayı keskin hava dönüşümlerinde kalmayı sevmezler. Onlar için ideal sıcaklık ortalama bir havadır. Bütün bitkilerde olduğu gibi Çanta Çiçeklerinin de toprağına ek besinler vermek gerekir. Topraktaki gerekli mineral ve vitaminlerin eksilmesi çanta çiçeklerini de olumsuz etkileyen bir durumdur ve bu sebeple yılda bir kaç kez toprağına ek besinler verilmelidir.

Çanta çiçekleri özerk olmak ister. Yani özgürlüğüne düşkün bu bitki başka isimlerle temas ettirilmemelidir zira solmasına neden olabilirsiniz. Ve eğer saksısını değiştirmek istiyorsanız, bunu kesinlikle mayıs ayında yapmalısınız.

Çanta Çiçeği Disiplini Sever!

Çanta çiçeklerini sulamanın da belirli şartları bulunuyor. Kış aylarında onu çok sulamak üşümesine neden olacağından, kız aylarında az sulamalısınız. Yaz aylarında ise tıpkı insanlar gibi daha çok suya ihtiyacı doğar ve bu sebeple sulama miktarını yaz aylarında arttırmalısınız. Çanta çiçeklerini sularken suyu toprağın her tarafına eşit derece dökmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca çanta çiçeği yetiştiriyorsanız sürekli aynı miktarda ve aynı günlerde aynı sayıda sulamanız gerekmekte. Disiplini çok seven bu çiçek için, her zaman aynı ölçüde ve aynı dönemlerde sulanmak çok fazla önemli. Ayrıca kış aylarında üşümemesine dikkat etmeli, bulunduğu ortamdaki sıcaklığın 12 derecenin altına inmemesine de özen göstermelisiniz, sulama işlemini ise kış aylarında direk musluktan aldığınız su ile yapmamalısınız. Calceolaria bitkisini sularken kullandığınız su her daim oda sıcaklığında olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir