Çay ağacı yağı faydaları

Çağ ağacından üretilen ve uçucu olan bu yapın faydaları oldukça fazladır. Aslında çok eskiden beri kullanılan bu yağ ülkemizde ancak 15 yıldır kullanılmaya ve keşfedilmeye başlamıştır. Antiseptik özelliği olan bu yağı çok farklı olanlarda kullanabilirsiniz. Farmasi markasının ve The Body Shop markasının çıkardığı seriler sayesinde ününü git gide artırmıştır. Ünlendikçe fiyatları da bir hayli artmıştır.

Aslında kullanım alanlarının gerisinde hep anti septik olması yatmaktadır. Aknelerin oluşumu bakterilerden kaynaklı olduğu için ve çay ağacı yağı da bakterileri ve virüsleri yok etme özelliğine sahip olduğu için sivilce tedavisinde kullanılabilir. Sivilce sorunu bakteriler sebebiyle oluştuğu için çay ağacı yağı kullanılmalıdır.

Hasta olduğunuz dönemlerde, üst solumun yolları enfeksiyonu sebebiyle meydana gelmiş içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatılmış kaynar suyu soluyabilirsiniz veya burnunuzun deliklerinin ucuna az miktarda sürerek soluduğunuz havanın daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Egzaman kaynaklı cilt problemlerine, saç derisi kuruluğu sebebiyle kepeklenen saç derisi için çay ağacı yağı kullanılabilir. Örneğin kullandığınız şampuanın içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak saç derinize daha iyi bakabilirsiniz. Uçuk gibi, aft gibi, çıban gibi ayak mantarı gibi sorunlar içinde çay ağacı yağını tropikal uygulayarak kısa zamanda sonuç alabilirsiniz.

Evde temizlik için de çay ağacı yağı kullanılabilir. Temizlik suyunuza birkaç damla damlatarak daha evinizdeki mikroplardan kullanabilirsiniz. Sadece temizlik için veya tedavi için kullanmak yerine günlük hayatınızın her yerinde çay ağacı yağı kullanılabilir. 150-200 ml suyla 5-6 damla çay ağacı yağını damlatıp karıştırın. Bu karışımı oda spreyi olarak kullanıp evinize her gün birkaç defa sıkabilirsiniz. Bu havanın bakterilerden ve mikroplardan arınmasını sağlar. Ayrıca her gün yastık kılıfını da değiştirmek mümkün değildir. Bunun için her gün yatmadan önce yastığınıza bu karışımdan sıkarak temiz bir yastığa başınızı koyabilirsiniz. Bunun yanında eğer toniğinizin içine yine birkaç damla çay ağacı yağı eklerseniz günlük bakımıza ekstra bir temizlik aşaması ekleyebilirsiniz.

Havada ve eşyalarda hava kirliliğinden ötürü bize zararı olan bu bakteri ve mikroplardan kurtulabilmenin oldukça saf bir halidir. Özellikle güvenilir olan markalardan saf halde almaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ucuz almaya çalışarak saf olmayan bir çay ağacı yağına boşuna para vermiş olabilirsiniz. Kullanımı oldukça önemli ve yararlı olan yağ sizin de hayatınızı değiştirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir