Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar

Sonbahar geldi mi, bütün cazibesi ile taze taze cevizler sevenlerini çağırmaya başlar. Kendini tutabilene aşkolsun. Yeşil kabuklu taze mi taze, leziz mi leziz, hani her daim olsa da yesek kıvamında cevizlerden uzak durmak da tabi ki mümkün değil. Ancak her güzelin bir kusuru var hesabı, taze cevizinde yeşil kabuklarındaki sıvı nedeni ile ellerimizde, giysilerimizde bıraktığı hatıralar vardır: Ceviz Lekeleri.

Eğer özellikle taze ceviz seviyorsanız ceviz lekelerinin çaresini de bir an önce öğrenmenizde fayda var.  İşte size ceviz lekeleri ile bahşedebileceğiniz bir kaç ipucu….

Ceviz lekesi de oluştuğu anda temizlenmesi gereken lekelerden biridir. Beklettikçe temizlenmesi zorlaşır. Bu nedenle lekeyi fark ettiğiniz an müdahale etmelisiniz. Ve her şeyden önce bu lekelerin oluşmamasını sağlamanızda yarar var. Bu da demek oluyor ki en kesin ceviz lekesinden kurtulma yolu, cevizi önlem alarak tüketmektir. Bu sebeple eldiven ve eski kıyafetler eşliğinde cevizin içini çıkarmanızda yarar var diyebiliriz.

Ancak önlem almak her zaman mümkün değil. Ve bir baktınız ki elleriniz, ceviz lekeleri ile kaplanmış… O halde ilk yapacağınız iki su bardağı suyun içine üç yemek kaşığı sirke döküp ellerinizi bu suda beklettikten sonra yine bu su ile ellerinizi ovuşturmak. Saha sonra ılık su ile ellerinizi iyice yıkamalısınız. Eğer bunu yapma imkânınız yoksa sirkeye pamuk ya da peçete batırın ve lekeleri silin. Etkili olacaktır. Ancak lekeler oluşalı çok olmuşsa ve lekeler kurumuşsa bu kez ilk önce çamurdan faydalanmalısınız. Çamur ve kil ile ellerinizi ovuşturmalı daha sonra sirkeli su ya da sirkeli pamuk-peçete işlemine geçmelisiniz.  Eğer elinizin altında sirke yok ise limon da kullanabilirsiniz. Ellerinizi ılık suda bol sabunla yıkayın ardından limonu ikiye kesin ve lekelerin üzerine sürün. Lekeler yok olana kadar sürmeye devam edin. Daha sonra zeytinyağı ile ellerinize masaj yapın. Sonra da bol su ve sabun ile ellerini zeytinyağından arındırın.

Eğer leke giysinizde oluşmuşsa öncelikle soğuk suya tutun. Daha sonra leke üstüne deterjan ve dört beş damla sirke dökün. Beş ya da on dakika bekleyin, çitileyin ve durulayın. Bu işlemi oksijenli su ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir