ÇIBAN NEDİR ? NEDEN ÇIKAR ? TEDAVİSİ NASIL OLUR ?

Ağrılı oluşumların başında gelen çıban, kıl diplerinde oluşan iltihaplanmanın gelişmesiyle meydana gelen sert kitlenin büyümesi sonucunda içindeki enfeksiyonun dışarıya akmasıyla kendiliğinden düzelir. Fakat kendiliğinden düzelmeyen çıbanlarda mevcuttur. Bu çıbanlar için cerrahi müdahale gereklidir ve içindeki enfeksiyon bu şekilde akıtılır. Yayılma gösteren çıbanlarda ise direkt tıbbi müdahale yapılmaktadır. Vücudun değişik yerlerinde çıkabilen çıbanlar genellikle yüz, boyun, ense, sırt, kaba etlerde ve gözde çıkar.

Stafilokok bakterisinin yaptığı tepkimeler sonucunda oluşan çıban, kıl köküne inen bakteri sonucunda oluşur. Çıban oluşumunda bağışıklık sisteminin zayıflığı, dengesiz beslenme, alkol ve yağlı besin tüketimi büyük bir etkiye sahiptir. Eğer şeker hastalığınız veya cilt rahatsızlığınız varsa çıban çıkması daha muhtemeldir.  Çıban oluşumu gözlenirken ciltte kızarıklık meydana gelerek beraberinde acı ve ağrı getirir. İlerleyen zamanda çıbanın orta kısmında beyaz veya sarımsı bir yapı oluşur. Giderek sertleşir ve içi irinle dolar. Ve bu yapının içinde vücuttan atılması gereken akyuvar ve mikroplardan meydana gelen ölü artıklar birikir. Bununla birlikte ağrı ve gerginli artar.

Çıban çıkan kişilerde iyileşme süresi değişkenlik gösterebilir. Bu vücut direnci ile alakalı bir durumdur. Çıbanın kendiliğinden akma süreci içersinde çıbanlar kesinlikle sıkılmamalı ve patlatılmaması gereklidir. Kendiliğinden akması en doğrusudur. Çıban eğer küçükse iz kalma gibi bir sorun yaşanmaz fakat çıban büyük ise büyük ihtimalle iz kalacaktır. Bunun için tıbbi destek alınması tavsiye edilir. Eğer gözde, burunda  veya dudakta çıkıyorsa çıban riskli bir durumdur. Çıbanla birlikte ateşiniz varsa mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmeniz gerekir.

Çıbanın çıktığı yere kesinlikle baskı uygulanıp sıktırılmamalıdır, böyle bir durumda iltihap daha geniş bir alana yayılabilir. Yapılması en doğru olacak uygulama sıcak komprestir. Böylelikle çıbanın daha çabuk olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çıbanınız olgunlaştıktan sonra kendiliğinden patlamazsa cerrahi olarak boşaltılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir