Deri Mobilyaların Bakımı Nasıl Yapılır

Deri kaplı mobilyaların bakımı, kumaş kaplı mobilyalardan farklı yapılmaktadır. Deri ile kumaş temizliğinde kullanılan temizlik maddelerinin içerikleri ayrıdır. Eğer deri mobilyalarınız varsa, rutin bir şekilde bakımını yapmalı, mevcut parlaklıklarında kalmalarını sağlamalısınız. Her temizleyici deri malzeme için uygun değildir. Aşırı çözündürme etkisine sahip deterjanlar deri yüzeylerin tahriş olmasına ve soyulmasına sebep olacağından, deri malzemesine en uygun temizleyicileri edinmek zorundasınız. Ayrıca deri bir yüzeyi temizler iken her türlü temizlik materyalini de kullanamazsınız.

Örneğin sert fırçalar ya da kalın sert kumaşlar bile derinin çizilmesine soyulmasına matlaşmasına neden olurlar. Bu sebeple deri malzemeye uygun temizlik bezleri edinmelisiniz. Kumaş koltukta olduğu gibi direkt olarak elektrik süpürgesinin sapını minder aralarına sokarak koltuklarınızı tozdan arındırmaya kalkarsanız deriyi yırtma olasılığınız oldukça yüksek bilmelisiniz. Bunun için de süpürgenizin yumuşak uçlu özel yassı aparatlarını kullanmalısınız. Deri temizliği için bu tür malzemeleri elinizin altına aldıktan sonra temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Öncelikle süpüre yardımı ile girintilerin çıkıntıların tozunu alın. İplik ya da tüy bırakmayan toz bezinizi ıslatıp derinizin kalan tozunu bez ile silerek alın.

Deri mobilyalarınızda kalıcı hasar istemiyorsanız herhangi bir leke oluştuğu anda müdahale etmeniz gerek çünkü deriler kumaşlar gibi çok gözenekli ve esnek değillerdir kirler direk olarak yüzeylerine yapışır ve bu kirlerden kurtulma yolları deriye de zarar verebilmektedir. Bu sebeple erken müdahalenin oldukça önemi vardır. Eğer deri mobilya temizliği için bir deterjan kullanıyorsanız muhakkak ki duru bez ve su ile deriyi bu deterjandan tekrar arındırmanız gerekir. Çünkü birçok deterjan deride iz bırakır ve bu kötü bir görüntüye yol açar.

Deri mobilyalarınızın ömrünü uzatmak için ise kullanma aşamasında dikkat etmeniz gereken hususlar var. Derinin güneş ile direkt teması renk kaybına yol açacağından güneşten uzak tutmalı ya da güneş değen bölgelerde kılıp kullanmalısınız. Ayrıca deri mobilyalarınızı kalorifer gibi ısı yayan unsurların etrafına da koymamalısınız. Unutmayın ki hem güneşi hem bu tür fazla ısıalanları, derinin kurumasına ve çatlamasına neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir