Gece Vakti Yemek

Geceleri yatmadan önce karnı acıkanlar soluğu mutfakta alıyorsa insan sağlığına zararlı olan bu duruma karşı önlem almanın vakti gelmiş demektir. Geceleri yenilen yemek sindirim sisteminin çalışmaya devam etmesine sebep olur ve uyku vaktinizde bile vücudun çalışması anlamına gelir. Gece dinlenmesi gereken vücut bu sebeple yeterli dinlenemez ve çalışma sistemine aykırı bir durumla karşılaşır.

Kalp krizi riskini de tetikleyen aşırı sağlıksız beslenme beraberinde uzun vadeli ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. İlle de bir şey yenilecek ise en iyisi yoğurt yiyin. İçeriğinde yer alan lifler sindirimi ve hazmı kolaylaştırır, vücudu rahatlatır. Benzer etkiyi keten tohumunda da görebilirsiniz. Aynı şekilde zengin omega-3 kaynağı olan çiya tohumu da etkili ve sağlıklı besin kaynağı.

Vücudumuz sürekli suya ihtiyaç duyar, su sayesinde kaslarda enerjinin açığa çıkması gerekiyor. Eğer yeterli su içmezseniz hiçbir sistem tam verimlilikle çalışamaz çünkü su olmadan istedikleri enerjiyi elde edemezler.

Geceleyin çalışanlar ve gündüz uyuyanlar için ise metabolizma tam tersi çalışır. Aslında gece çalışmak insanın yaratılışı itibariyle pek uygun değil ancak hayat şartları bu durumlara sebep olabiliyor.

Gece ille de yemek yenmesi gerekiyorsa hafif, yağ ve karbonhidrat oranı az, şeker ve tuz az kullanılan menüler seçilebilir. Burada ölçü ve seçim size ait, mesela ekmeğe abanmayın az yiyin. Salata yapmak ve salatayı ekstra malzemelerle desteklemek en iyi fikir gibi. Çünkü yeşillikler sindirime yardım eden selüloz yapıdadırlar.

Bir miktar organik sirkeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Kimileri kokusu ya da tadı sebebiyle sevmese de sirke iyi bir boğaz temizleyici. Tabi organik bulabilirseniz daha iyi ama marketten de uyar. Bir kapak kadar için fazlası zarar. Göreceksiniz ki boğazınız temizleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir