İs Lekesi Nasıl Çıkar

Dumanın olduğu yerlerdeki yüzeylerde is muhakkak ki meydana gelir. İs lekeleri hem koyu bir görüntüye neden olur hem de kötü kokarlar. İs lekelerini geçirmek çok da zor bir işlem değildir. Eğer doğru yöntemi bilirseniz is lekelerinden de kolayca kurtulabilirsiniz. Genel olarak is lekesi ile mücadele etmek için benzin kullanılır. Benzin is lekesinin çözünmesinde oldukça etkili ve kesin bir çözümdür. Bir beze az miktarda benzin yayın ve lekenin olduğu yüzeyi çok güç kullanmadan ve bastırmadan bez ile silin. Ancak elbette ki bu işlemi uygularken kesinlikle etrafınızda ateş olmamasına özen gösterin. Zira talihsiz bir kaza yaşanmasına sebebiyet verebilirsiniz, çünkü benzin yanıcı bir maddedir.

Eğer benzinden kaçınıyorsanız, o halde limon suyu kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Limon suyu da is lekelerini çıkarma da oldukça başarılıdır. Bir beze limon suyu dökün ve ilgili bölgeyi bu bez ile bastırarak silin. Tabi ki benzin kadar hızlı ve kolay olmayacaktır. Limon suyu biraz daha kuvvetli silmek ve güç harcamak gerektirecek. İs lekelerinde mücadele için kullanılan bir başka yöntem ise tuz ile ovalamaktır. Tuzun birçok leke üstünde etkisi büyüktür. İs lekesinin üzerini tamamen tuz ile kaplayın ve en az iki saat bu tuzu ilgili bölgede bekletin. Daha sonra sert kılları olan bi fırça ile lekeyi kuvvetlice fırçalayın. Lekenin çıktığından emin olduktan sonra halıda bulunan tuzu elektrik süpürgesi yardımı ile çekin, temizleyin.

İsin kötü kokusu ile birlikte lekesini de anında çıkarabilen bir başka madde ise, karbon tetraklorürdür. Karbon tetraklorürü eczanelerden kolayca temin edebilirsiniz. Kullanımı yine limon suyuna benzer bir şekildedir. Bez üstüne önce karbon tetraklorür dökün ve ardından bastırarak bu bez ile lekeyi silin. Daha sonra kıyafetinizi makinanızda yıkayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir