Sukulent Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır

Su tutma ve biriktirme özelliği olan bitkiler Sukulent adı ile anılırlar ve kaktüs familyasındaki bütün bitkiler Sukulent ailesinin mensuplarıdır. Sukulent ailesinde, kaktüs harici, başka su tutup biriktirebilen bitki grupları da mevcuttur. Yani tüm kaktüsler Sukulent başlığı altında olsalar da, Sukulent ailesi yalnızca kaktüs fertlerden meydana gelmez, başka çeşit çiçekler de bu aileye mensuptur. Aloe Vera ise en bilindik türlerindendir.

Sukulent ailesine ait gruplar genel olarak en zor şartlara dahi dayanabilen güçlü bitkilerdir. Her bitki gibi fotosentez yaparlar ancak eğer şartlar enerji ve besin harcamalarına müsait değil ise istedikleri takdirde fotosentez yapmayı durdururlar ve tekrar fotosentez yapmak için uygun koşulları bekleyebilirler. Bu yöntemle kendilerini zor şartlardan koruyarak çok daha uzun ömürlü kalırlar. Sukulentler susuz kaldıklarında gözeneklerini de kapatarak, su tüketimlerini de durdurabildiklerinden savunma mekanizmaları oldukça güçlü bitkilerdir denilebilir. Bazı Sukulent türü bitkiler suyu yalnızca gövdelerinde tutmazlar. Üzerlerinde küçük su kabacıkları oluştururlar ve şartlara göre bu kabarcıklardan iki türlü faydalanırlar. Bu kabarcıklar onlar için birer su deposudur ve su bulamadıklarında bu imdat valfini çekerek beslenirler. Bu kesecikleri ayrıca küçülmek için de kullanabilirler. Eğer tutunmaları gereken zor bir ava şartı ile karşı karşıya kalırlarsa bu kesecikleri boşaltarak kuruma küçülme sağlarlar ki bu da ayakta kalabilmelerine olanak tanır.

Sukulentlerin Ekimi, Bakımı ve Çoğaltılması

Sukulentler kendi boyları kadar derinliği olan kapları severler ve kesinlikle toprakları oldukça fazla sıkıştırılmış olmalıdır. Bir Sukulent ekecekseniz kesinlikleri köklerinin hava almamasına özen göstermelisiniz. Zaten az kök yapısına sahip bu bitkileri iyice sıkıştırılmış toprağa neredeyse mıhlamanız gerekmekte. Günümüzde Sukulentler için özel toprak cinsleri satılmakta, bu toprağı herhangi bi bahçe-yapı mağazasından temin etmeniz de mümkün.

Sukulentlerinizi çoğaltmak istiyorsanız, gövdeden yaprak temin ederek çok aydınlık olmayan bir ortamda bunu sağlayabilirsiniz. Canlı ve sağlıklı bir yaprağı toprağa dik olarak saplamak dahi sukulentin kök salabilmesi için yeterli görünüyor.

Sukulent çiçeklerinin bakımı ise oldukça kolaydır. Topraklarının altını muhakkak ki taş ile kaplamalısınız ki fazlaca su buradan dışarı çıkabilsin ve kökleri çok fazla rahatsız etmesin. Dayanıklıdırlar diye güneşe gerek yok diye sakın düşünmeyin. Gün ışığından onları mahrum bırakmayın ancak direkt olarak güneşle de muhatap tutmayın. Yarı loş yarı aydınlık ortamları onlar için idealdir. Sukulentlerinizi çok fazla sulamayın, yalnızca yapraklarını ıslatmak bile onlar için yeterlidir, kış aylarında ise 20 ila 30 gün arası dönemlerle sulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.  Birçok çeşidi olduğundan, çok nadir de olsa bazı Sukulentlerin kış koşullarına dayanamadığını da belirtmekte fayda var. Sahip olduğunuz sukulentin hangi tür olduğu konusunda bilgi edinmenizi ya da yeni bir Sukulent edinecekseniz dayanıklı ya da dayanıksız türden olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir