Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar

Tentürdiyot, mikrop kırmak ve mikrop oluşmasını önlemek amaçlı kullanılan tıbbi bir malzemedir. Açık yaralar ya da açılacak yaralar için ilgili bölgelere bir pamuk yardımı ile sürülmek üzere uygulanır ve uygulandığı et bölgesinde dahi oldukça kalıcıdır. Kalıcılığı etkisinin de sürmesi bakımından önemli bir özelliğidir. Vücudumuzdan dahi gerektiği şekilde temizlenmediği takdirde çıkmayan bu lekeler, kıyafetlerimizde ise tam bir kâbusa dönüşebilmekte. Turuncumsu ve itici bir görüntüsü olan bu leke elbette ki iyi bir hatıra değildir ve kurtulmak istenen bir durumdur. O halde bu lekelerden kurtulmak için neler yapılabilir?

İnatçı tentürdiyot lekelerinden kurtulmanın birçok yolu mevcut ancak en etkili olanlardan biri ilgili yüzeyin biraz alkolde bekletilip çitilenip durulanmasıdır. Üzülerek söylüyoruz ki batikon olarak da bildiğimiz tentürdiyottun ciddi çözündüren tahriş edebilen bir yapısı bulunduğundan, bulaştığı kumaş yüzeyinde de hasara yol açabilir. Bu sebeple ne kadar erken müdahale ederseniz giysilerinizin hayatını kurtarabilme şansınız da o kadar yüksektir. O halde ne yapıyoruz, tentürdiyot lekesi oluştuğu an temizlemeye bakıyoruz ve giysilerimizde kurumasına kesinlikle izin vermiyoruz.

Tentürdiyot lekesi oluştuğu anda bir giysi yıkayabileceğiniz kap içine derhal su doldurup içine şeker atıyoruz. Şeker bu lekenin çözünmesine yardımcı olan bir alaşım oluşturuyor. giysimizin lekeli kısmını  içi bu alaşım ile dolu kaba sokup biraz, 2 yada 3 dakika beklettikten sonra çitiliyoruz. Lekenin çıktığından emin olana kadar giysimizi çitileme işlemine devam ediyoruz. Giysimizi çitilerken temiz olan giysi yüzeylerine bu işlemin çok fazla dağılmamasına özen gösterin. Şekerli suyu yalnızca lekenin bulunduğu yüzeyi muhatap alarak kullanmalısınız. Lekeden kurtulduğunuza emin olduktan sonra ise yapmanız gereken şey, giysinizi bolca su ile dikkatli biçimde durulamak. Unutmayın ki şekerli su da iz bırakır. Bunun yanı sıra çok fazla durulamazsanız giysi yüzeyinin liflerinde kalan batikon yine turuncumsu bir etki yaratır. Bu sebeple durulama işlemini kesinlikle çok dikkatli ve bol su ile yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir