Termos Temizliği Nasıl Yapılır

Günledik hayatta içeceklerimizi mevcut sıcaklığında koruyarak muhafaza etmek için hepimiz termosları kullanmaktayız. Bilinen üzerine termoslar dar ağızlı ve yalıtılmış içecek kaplarıdır ve bu sebeple bakteri üretimine de oldukça müsaittirler. Temizliklerine ekstra dikkat etmemiz gereken termoslar üstelik içlerine el sokularak temizlenmesi mümkün değildir. Sizler için termos temizleme yöntemlerini derledik…

  • Eğer termosunuz çok fazla kirli değil ise, bir miktar sıvı bulaşık deterjanını termos içine boşatıp su ilave ederek çalkalayın. Daha sonra sadece su kullanarak durulanmasını sağlayın.
  • Eğer toz deterjan kullanacaksanız, termosunuza toz deterjanı ve suyu ekledikten sonra toz deterjanın etkileşimi için bir süre bekletmeniz gerekli.
  • Termos temizliğinde soda da oldukça etkili bir temizleyicidir. Bir yemek kaşığı kadar yemek sodası ve termosun ağzına kadar dolmasına yetecek suyu bir gece süresince termos içinde bekletin daha sonra durulayın.
  • Sirke her alanda olduğu gibi termos temizliğinde de oldukça tercih edilebilir bir madde. Yarım su bardağı sirkeyi termosunuzda bir gece bekletip duruladıktan sonra havalandırın.
  • Pirinçlerden Yardım alabilirsiniz. Eğer termosunuzun içine ulaşmanızı gerektiren sabit lekeler oluşmuşsa, biraz pirinci termosunuza dökün ve biraz da su ilave edin. Termosunuzu kirler çıkana kadar çalkalayın. Çalkalama işlemi doğal bir sürtme-ovalama sürecine eş değer bir hizmet sağlayacak ve lekelerden kurtulacaksınız.
  • Şişe temizliği için satılan fırçalardan da edinebilirsiniz. Bu fırçalar ile kolayca termosunuzun içine müdahale etmeniz mümkün.
  • Tuz ve buz karışımından termos temizliği konusunda yardım alabilirsiniz. Termosunuza, termosunuzun çeyreğini doldurarak kadar buz ile iki yemek kaşığı tuz koyun. Termosunuzu iyice çalkalayın. Bu karışım da tıpkı pirinç ve su karışımında olduğu gibi termosunuzda doğal bir sürtme etkisi yaratarak temizlenmesini sağlayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir