Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Hepimizin zannediyoruz ki en büyük korkusu tükenmez kalem lekelenmeleridir. Bazen koltuk takımlarımızda, bazen giysilerimizde, bazen ise duvarlarımızda istemsizce karşımıza çıkarlar. Hayatımızı pratikleştiren tükenmez kalemlerin eşyalarımızı lekelediği an kâbus gibi gelebilir ancak korkmayın. Her ne kadar çaresiz görünse de tükenmez kalem lekesinden kurtulmanın da yolları mevcut. İşte size bu haylaz lekelenmeler için bir kaç öneri…

Birçok lekede olduğu gibi tükenmez kalem lekesinde de en önemli müdahale erken müdahaledir. Mürekkebin kurumasına izin vermeden birazdan sizlere aktaracağımız yöntemleri denerseniz çok pratik bir şekilde bu sorunu halletmiş olursunuz.

Bu haylaz lekelere müdahale yöntemi belirlerken nasıl bir yüzeyde olduklarına dikkat etmek gereklidir. Eğer kumaş bir yüzeyde ise, ilk önerimiz Arap sabunu ile ilgili bölgeyi derhal silmeniz… Eğer Arap sabunu el altında yok ise, bu işlemi limon kolonyası ile de yapabilirsiniz. Ve eğer limon kolonyanız da yok ise hiç merak etmeyin, biraz su ve biraz limon işinizi çözecektir… Lekenin olduğu yüzey sentetik kumaştan ise, bu noktada da önereceğimiz ürün saç spreyleri… Evet, yanlış duymadınız. Saç spreyini lekenin üstüne sıkın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra bir fırça ile fırçalayın ve durulayın. Deneyebileceğiniz bir başka yöntem ise hardal tozu. Hardal tozunu su ile karıştırarak elde edeceğiniz macunu ilgili bölgeye sürün ve 15 ya da 20 dakika kadar bekleyin, ardından durulayın… Aynı işlemi alkol ile de yapmanız mümkün. Kumaşınızın arka tarafına bir kurutma kâğıdı yerleştirin ve lekenin bulunduğu ön yüzeyi alkollü pamuk ile sürterek silin. Alkolün 90 derece olması bu yöntemde önemlidir.

Peki, tükenmez kalem lekesi karşımıza duvarlarda çıkmışsa ne yapılmalı? Eğer plastik boyalı duvar ise şanslısınız. Çözdürücü özelliği yüksek bir deterjanla önce duvarı silin ve ardından bildiğimiz silgi yardımı ile kalan lekeleri de temizleyin. Bu yöntemi tahta ve plastik yüzeylerde de uygulayabilirsiniz. Duvar kâğıdı kaplı yüzeylerde ise, lekeyi karbonatla ovmak sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir