Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır

Tuvaletler mikrop üremesine oldukça elverişli ortamlar olduğundan temizliğine son derece hassasiyetle özen gösterilmelidir. Kirli bir tuvalet birçok hastalığında üremesi ve dolayısıyla sağlıksızlık demektir. Üstelik bu tür hastalıklar tuvaleti her kullanana bulaşıcı bir özelliğe sahiptirler. Bu nedenle tuvalet temizliğinin ilk şartı sürekli olarak sık sık temizlenmeleridir. Tuvalet temizliği için birçok ürün marketlerde satılmakta. En güvendiğiniz markanın temizlik ürünü ile tuvalet temizliğinizi sağlayabileceğiniz gibi eğer kimyasallara maruz kalmak istemiyorsanız evinizde bulunan sirke ve karbonat maddelerini kullanarak da organik bir şekil de hem de çok da garantili olarak tuvaletinizi temizleyebilirsiniz.

Tuvalet temizliğine ilk olarak tuvalette bulunan malzemeleri kaldırın. Ancak bu maddeleri dışarı alırken temizleyerek dışarı çıkarın. Tuvalet temizliği için kullandığınız süngerinizi sıcak suya batırın ve bu sıcak suyla ıslatılmış süngeri sık sık tekrar yıkayıp ıslatarak tüm yüzeyleri silin ki kirler yumuşasın. Ardından Tercih ettiğiniz temizleyici maddeyi tuvaletin iç kenarlarına dökün. Tuvalet fırçası ile sürtün ve sifon yardımı ile durulayın. Ardından sprey şişesindeki bir dezenfektanı ( bu kendi hazırladığınız sirkeli su da olabilir) tuvaletin dış yüzeylerine sıkın ve bir bez ile silin. Sonra bir başka bez ya da peçete ile kurulayın. Aynı işlemleri lavaboya da uygulayın.

Sifonun temizliğini de kesinlikle ihmal etmeyin. Unutmayın ki sifon ve lavabo tuvaletten sonra muhakkak ki ellerimizi yıkamadan önce dokunmak zorunda kaldığımız bölgelerdir. Ellerimizdeki bakteriler bu bölgelerde de kalıyorlar ve temizlenmedikleri durumda ellerimize tekrar tekrar bulaşarak hastalıklara yol açabiliyorlar. Bu nedenle tuvaletin aslında her yerini özenle temizlemekte fayda var. Hatta yıkama gibi bir şansınız var ise, tüm yüzeyleri silmek yerine yıkmayı tercih edin. Eğer yıkama şansınız yoksa tuvalet yerini önce süpürüp daha sonra silebilirsiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra tuvaletten dışarı çıkardığınız malzemeleri tekrar yerlerine koyun. Bunun için yüzeylerin kurumuş olmasına da özen gösterebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir