Göğüslerin Dik Durmasını Nasıl Sağlarız?

Bir önceki yazımızda göğüsler neden sarkar belirtmiştik. Şimdi ise göğüs sarkmasını engellemek için hangi egzersizleri yapmalıyız, nasıl bir hayat şekli benimsemeliyiz anlatacağım.

Göğüslerin Dik Durmasını Nasıl Sağlarız?

Göğüslerin dik durması için göğüs kaslarını çalıştıran hareketler yapılmalıdır. Özellikle bir dirence karşı veya ağırlıkla yapılan hareketler kası geliştirdiği için dikliğe katkıda bulunacaktır. Göğüs dışındaki hareketler dışında sırtı ve karnı çalıştıran egzersizler kişilerin dik durmasını sağlar. Göğüs ağırlığından meydana gelen kamburlaşmalara engel olur. Dik duruş göğsün daha dik durmasını sağlayacaktır. Egzersizlerin minimum haftada üç kez yapılması gerekmektedir. Egzersiz ağırlığa karşı yapılırsa bunun süresi önemli değildir. Yani on dakika bile yapılsa faydalıdır. Önemli olan gerekli dirence yani ağırlığa karşı o egzersizin uygulanmasıdır.

Tüm egzersizlerde olduğu gibi önemli olan egzersizlerin sürekliliğidir. Yani bir süre yapılan ve bırakılan egzersizlerin etkinliği de çabuk kaybolacaktır. Göğüs sarkmasına eğilimi olan kişilerin bunu bir hayat şekli gibi değerlendirip düzenli olarak ömür boyu egzersiz yapmalarında fayda vardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir