Göz Şekillerine Göre Eyeliner Sürme Teknikleri

Eyeliner sürme tekniği göz yapısına göre değişiklik gösterir. Badem, uzak, yakın, düşük, yuvarlak ya da çekik gözlü kişilerin eyeliner sürme teknikleri birbirlerinden farklıdır. Kadınlar makyajın olmazsa olmazlarından biri olan eyelineri tek yöntemle sürmeye çalışıyor bu da makyajı bozuyor. Bakış düşüyor ve yüze başka ifadeler katıyor. Eyelinerı yeni sürmeye başlayanların yaptığı bir hatada kalın uçlu olanları tercih etmeleridir. Oysa bu eyeliner çekerken zorlaştırır ve dağıtır. Bunu önlemek için kalem tipi ve ince uçlu eyeliner sürmeye daha elverişlidir. Nerdeyse sıfır hata verir. Eyeliner sürülürken küçük çizgilerle başlamak gerekir. Eğer küçük çizgiler zor geliyorsa başlangıç ve bitiş arası minik minik noktalar konabilir. Daha sonra bu noktalar birleştirilir ve sağlıklı sonuç elde edilir. Hata olduğu yerde ıslak kulak çöpü ile müdahale edilebilir. Tek seferde sürmeye çalışmak çizgiyi bozar.

ÇEKİK GÖZLER İÇİN EYELİNER SÜRME: Üst kapağın tamamına eyeliner sürülür. Altta uçtan başlayarak orta kısma kadar uygulanır. Üst ve alt bölgede de gözler çekik olduğu için kuyruk yapılmaz.
YAKIN GÖZLER İÇİN EYELİNER SÜRME: Gözleri birbirinden ayrı göstermek için orta kısımdan başlayarak uca doğru sürülmelidir. Gözaltında ise üçte birlik kısmına sürülmelidir. Kuyruk çok yukarı çıkmadan belirginleştirilmelidir.
DÜŞÜK GÖZLER İÇİN EYELİNER SÜRME: Gözü yukarı kaldırmak için kuyruklu sürülmelidir. Üst göz kapağına ortaya kadar sürülürken alt göz kapağına sürülmez.
YUVARLAK GÖZLER İÇİN EYELİNER SÜRME: Gözün şeklini yumuşatmak için uç kısma mutlaka kuyruk sürülmelidir. Gözün alt tarafına sürülen eyeliner iç kısma gelene kadar sürülür.
UZAK GÖZLER İÇİN EYELİNER SÜRME: Üst kapak kuyruk çekmeden belirginleştirilir. Uç kısma sürülen eyeliner daha kalın sürülür. Alt kısım boş bırakılır. Böylece gözlerdeki orantısızlık kapatılmış olur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir