Gümüş Eşyaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Gümüş Eşyaların Bakımı Nasıl Yapılır?

Gümüş eşyaların bakımını haftalık, periyodik bir şekilde yumuşak bir bezle silerek yaparsanız krem kullanmanıza da gerek kalmayacaktır. Gümüş eşyaların en büyük problemi kararmadır. Eğer yumuşak pamuklu bir bezle her hafta gümüşlerinizin tozunu alırsanız ve bunu en az haftada bir kere uygularsanız gümüşlerinizde kolay kolay kararmayacaktır.

Gümüş eşyalarınızın kararması halinde de marketlerde satılan gümüş parlatma maddelerinin yardımı ile yine pamuklu bez kullanarak gümüşlerin temizliğini sağlayabilirsiniz. Gümüş eşyalarınızı kesinlikle bulaşık makinasında temizlemeyin, sigara külü ya da diş macunu ile parlatmaya kalkmayın. Bu yöntemler nitelik bakımından gümüşlerinizi bozacaktır. (karartacaktır).

Gümüş takılar genelde insan teninde bulunan bazı asitlerden, parfümlerden ve deniz kenarında bulunan tuzlu su rutubetinden dolayı daha çabuk kararma yapabilir. Tabi bu şekilde kararan gümüşler yine cilayla ya da kremlerle parlatılarak eski haline getirilebilirler.

Aslında kullanılan gümüş kararmaz, eğer gerçek gümüş bir eşya kullanılıyorsa kararması çok zordur. Çünkü kullanıldığı için doğal olarak sürekli temizlenmeyeceğinden ve tozu alınacağından kararma vs. olmaz.

Gümüş Eşya Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gümüşleri kullanırken özellikle düşürmemeye, etrafa çarpmamaya ve sert bir şekilde kullanmamaya özen göstermeliyiz. Eğer ki bu yapılmaması gerekenleri yaparsanız gümüş ezilip deforme olacak veya çizilip görüntüsü vs. bozulacaktır. Deforme olmuş gümüşün tamiri de aslında gayet kolaydır.

Tabi kolay derken bu siz tamir etmeye çalışın anlamına gelmiyor. Kesinlikle konusunda uzman birinin elinden geçmesi gerekir. Zaten işin uzmanına götürdüğünüz takdirde tamirini, cilasını vs. her şeyini yapıp ilk günkü gibi size teslim edeceklerdir.

Gümüşlerinizin içerisine parfüm, limon suyu, esas, sirke suyu gibi şeyler kesinlikle koymayın zira konulduğu takdirde gümüşler hemen kararacaktır. Eğer gümüş bir vazonuz varsa suyunu sürekli değiştirmeniz önerilir, amaç pek tabi ki gümüşün kararmasını önlemektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir