H3N2 Virüsü

H3N2 Virüsü

 

Son zamanlarda bu virüs ülkemizi etkisi altına aldı. H3N2 virüsü bulaşan insanlarda yüksek ateş (39,40 derce) , öksürük baş ağrısı, burun akıntısı gibi şikâyetlerle hastanelere gitmektedir. Soğuk hava ve kapalı ortak kullanım alanlarında çok vakit geçirilmesi nedeni ile çok hızlı olarak yayılmaktadır. Çok dikkat edilmesi gereken bir virüstür.

 

H3N2 virüsü bize yabancı bir virüs değil. Aslında H1N1 virüsüne bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Virüs çok ağır seyretmektedir. Virüse yakalandıktan sonra yaklaşık bir hafta istirahat edilmesi gerekmektedir.

 

Gripten Korunmak İçin;

 

 

Yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Kaliteli uyku, yeterli şekilde dinlenmek gereklidir. Kişisel hijyen kurallarına mutlaka uyulması gerekmektedir. Doktor tavsiyesi dışında gelişi güzel ilaç kullanmak kesinlikle doğru değildir.

 

Hasatlıktan Korunmak İçin;

 

Kişisel hijyen kuralları dâhilinde kesinlikle ellerimizi çok iyi yıkamamız gerekiyor. Ortak kullanım alanlarında mümkün olduğu kadar az zaman tüketilmesi gerekiyor. Hasta olan kişilerden yakın temastan uzak durulması gerekiyor. Öpüşmek, sarılmak, kucaklaşmak gibi şeylerden vazgeçilmesi gerekiyor.

Grip küçümsenecek bir hastalık değil. İnsan ölümlerinin %3 gripten dolayıdır. En çok insan ölümü nedenleri arasındadır.

 

H3N2 De Kullanılacak Olan Bitkisel Tedavi:

 

Ihlamur: Grip denilince hepimizin aklına gelen ilk bitkisel tedavi yöntemidir. Ihlamurun intihap giderici ve ağrı kesici özelliği vardır. Ayrıca ılık olarak tüketildiğinde boğazları yumuşatır. Boğazlar yumuşayınca tahriş olmasını engeller. Bu da hastalığın seyrini yavaşlatır.

 

Adaçayı: Ağız ve boğaz iltihaplanmalarında çok etkilidir. Çay şeklinde kaynatılmadan hazırlanan ada çayı ile gargara yapabilirsiniz.

 

Zencefil: Kuvvetli iltihap giderici etkisi bulunmaktadır.

 

Karanfil: Ağız ve boğaz iltihaplanmalarında antiseptik olarak kullanılır. Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu yağ nedeni ile antibiyotiklerin etkisini artırmaktadır.

 

Karabiber: Bağışıklık sistemini düzenleyici ve spazmları azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

 

Vücut direncini artırıcı bitkisel karışım hazırlayalım. Bir su bardağı içerisine yarısına kadar ılık su ilave edin. Bu ılık suya 2 çorba kaşığı bal ilave edelim ve karıştıralım. Suyun ılık olması gerekiyor. Sıcak su balın etkisini olumsuz yönde etkiliyor. Üzerine iki tatlı kaşığı zencefil tozu ilave ediniz. Çocuklarda bunu kullanacaksanız bir tatlı kaşığı ilave edin. Karıştırın. Üzerine yarım limon sıkın ve hazırlamış olduğunuz bu karışımı için. Sabah ve akşam olmak üzere iki defa tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir