Hamile Nezlesi

Hamilelikte anne adayları birçok sağlık sorunları yaşamaktadırlar. Özellikle hamileliğin ilk aylarında yaşanan mide bulantısı sonucu kusma, en büyük sorunlardan biridir hamile kadınlar için. Eklem ve kas ağrıları da yine büyük sıkıntılar yaratır. Bütün genel rahatsızlıkların yanında hamilelere özel bir rahatsızlık olduğunu da biliyor muydunuz? Bu rahatsızlık ‘ Hamile nezlesi’.

Hamilelik nezlesi olarak da adlandırılan bu nezle türü, genellikle gebeliğin son iki ayında ortaya çıkan bir durumdur. Ancak sadece son iki ayda değil, tüm hamilelik süresi boyunca da burun tıkanıklığı rastlanılabilen durumlardandır. Özellikle gece burun tıkanıklarıyla ortaya çıkan nefes alamama hissi, burun akıntısı ve öksürük krizleri yine anne adaylarına oldukça sıkıntılı zamanlar yaşatabilmektedir. Östrojen hormonu özellikle hamilelik dönemlerinde oldukça artış gösteren bir hormondur. Bu hormon burun içi dokularının şişmesine ve burunda salgı artmasına neden olur. Yine kan dolaşım hacminin artması ve damarların genişlemesine ve burun mukozasının şişmesine de etki eder. Burun tıkanıklığı sonucu ağızdan alınan nefesle ağız kuruluğu ve öksürük nöbetleri oldukça sık görülür. Bütün bunlarda baş ağrısını tetikler.

Hamile nezlesi sinüzitle veya başka hastalıklarla karıştırılabilir. Fakat sinüzit ve gripte burun tıkanıklığı dışında ateş, halsizlik ve boğaz ağrısı gözlemlenir. Hamilelik nezlesinde bu belirtiler yoktur. Ayrıca toz veya polen gibi alerjenlere alerjisi olan hamileler, gebelik süresinde bu maddelere karşı daha da hassaslaşır. Bu dönemlerde burun yıkama solüsyonları duşunda başka bir ilaç kullanılamaz.

Önlem olarak bol sıvı alınmasına yönlenmelidir. Ayrıca bu nezle türü yatar pozisyonda rahatsızlık verir, onun için mümkün olduğunca baş yükseltilmelidir. Sıcak banyo ve buhar solunması da burnu rahatlatabilir. Tüm önlemlere ve dikkate rağmen burun tıkanıklığı geçmiyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir