Hamilelik belirtileri ne zaman başlar ve nelerdir

Bir ilişkinin ardından birçok kişi acaba hamile miyim sorusunu akıllarına yerleştirirler. Hamilelik belirtileri nelerdir yazısı sayesine hamilelik testi yapmadan önce hamile olunup olunmadığı nasıl anlaşılır anlatmaya çalıştık.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Gebelik yumurtlama anındaki döllenmeden itibaren başlar. Esasında bu dönemde vücuttaki hormonların artışı ile beraber gebelik belirtileri de ortaya çıkmaya başlar. İlki göğüslerde dolgunluk, vücutta ağırlık hissi, bazen döllenme sonrasında ortaya çıkan ve döllenen bebeğin rahme yerleşmesi sırasında ortaya çıkan kanamadır. Daha sonra ilk adetin gecikmesi en önemli hamilelik belirtileri arasında yer alır.

Artan hormonlarla bağırsaklarda tembellik, bulantı ve baş ağrısı gibi hamilelik belirtileri de ortaya çıkabilir. Gebelik belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazen kişi normal üzerinde gidiyormuş gibi hiç belirti olmadan da gebe kalmış olabilir. Özellikle adet düzensizlikleri olan bir kişi ise veya yerleşme kanaması olduysa gebelik atlanabilir ve ileriki haftalara kadar ulaşabilir. Bir diğer belirti de gebelik yüzünden büyümeye başlayan rahmin idrar torbasına uyguladığı baskı yüzünden kişiler lavaboya daha fazla çıkmaktadırlar.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Erken anlaşılan belirtiler sayesine hamile olunup olunmadığı bir nebze de olsa anlaşılabilir. Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabı ise hamileliğin ilk 4-5 haftasında anlaşılır. En önemli belirti olan adet gecikmesi yaşandıktan sonra belirtiler daha netleşmeye başlar. Halk arasında yaygın olan fakat yanlış bilindiği gibi yumurtlama gününden bir kaç gün sonra ya da ilişkiden bir kaç gün sonra başlamaz.  Her insana göre belirtilerin başlama zamanı ve şiddeti değişiklik gösterir. Konuda belirttiklerimiz ortalama değerlerdir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir