HAMİLELİK SONRASI (POSTPARTUM) DEPRESYON

HAMİLELİK SONRASI (POSTPARTUM) DEPRESYON NEDİR?

Onu 9 ay 10 gün boyunca bedeninizde taşıdınız, zarar gelmemesi için elinizden geleni yaptınız, o sağlıklı olsun diye sağlıklı beslendiniz, birçok şeyden fedakârlık ettiniz ve sonunda gün geldi çattı, bebeğinizi kucağınıza aldınız!

Annelik duygusu ne kadar dünyanın en eşsiz duygularından biri olsa da yaşadığımız süreç bazen içinden çıkamadığımız bir hal alabilir. Doğum sonrası beklediğimiz rahatlama ve sevinç bazen yerini ekstra bir strese veya mutsuzluğa bırakabilir. İşte bu noktada sadece bebeğe karşı bir adaptasyon sürecinden mi geçtiğinizi ya da gerçekten hamilelik sonrası depresyonla karşı karşıya mı kaldığınızın ayrımını yapabilmek ve farkındalığınızı artırabilmek adına sizlere faydalı bilgiler vermek istiyoruz.

BEBEĞE ADAPTE OLMA SÜRECİ

Bu süreçte anne normalde kendini mutlu hissetmesi gerekirken, üzgün, ağlamaklı, sinirli vb. hissedebilir. Bebeğin dünyaya gelişiyle beraber etrafta oluşan kalabalık, arkadaşların ve ailenin aşırı ilgisi anneyi mutsuz edebilir. Anne uykuya dalmakta güçlük yaşayabilir ve/veya konsantrasyon sıkıntıları çekebilir. Bu süreç çoğu yeni annenin doğumdan hemen sonra yaşadığı, doğum anındaki ani hormonal değişimlerin sebep olduğu duygu farklılıklarının ve çatışmalarının yaşandığı bir süreçtir.

Telaşlanmaya gerek yoktur, doğum anındaki hormonal değişikliklerin bir sonucu olduğundan normal karşılanmalıdır. Bu sürecin birkaç gün ila birkaç hafta içerisinde sona ermesi beklenir.

HAMİLELİK SONRASI DEPRESYON (POSTPARTUM DEPRESYON)

Bebeğe adapte olma sürecinin haricinde, hamilelik sonrası depresyon, kesinlikle üzerinde durulması gereken çok daha ciddi bir konudur. Ancak bazen bu iki durumu birbirinden ayırmak gerçekten çok zor olabilir.

Hamilelik sonrası depresyon, başlangıçta bebeğe uyum süreci olarak görünebilir. Aslında uyum süreci ve depresyon belirtilerinin, çoğu semptomlar (ağlama hissi, uykusuzluk, konsantrasyon güçlüğü, duygu değişimleri ve hassasiyet) bakımından birbirine çok benzediği görülebilir ancak adaptasyon süreci belirtilerine ek olarak intihar ve bebeğe zarar verme düşünceleri vardır. Bunun yanı sıra bu belirtiler çok uzun süreli ve ağırdır.

 

HAMİLELİK SONRASI DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

–          Bebeğe karşı ilgisizlik

–          Enerjisiz hissetme

–          Motivasyon ve konsantrasyon eksikliği

–          Bebeğe karşı kötü düşünceler besleme

–          İştahsızlık ve kiloda düşüş

–          Suçluluk duygusu ve kendini değersiz hissetme

–          Aşırı uyku veya uykusuzluk

–          Bebeğe zarar verme endişesi

–          Öz bakım eksikliği

–          Durdurulamayan intihar ve ölüm düşüncesi

Hamilelik sonrası depresyon genellikle doğumdan hemen sonra ortaya çıkar ve aylar boyunca devam ettiği görülebilir. Ancak bazı annelerde ilk belirtilerin görülmesi doğumdan birkaç ay sonrayı bulabilir.

HAMİLELİK SONRASI DEPRESYONUN NEDENLERİ NELERDİR?

–          HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER

Doğumdan hemen sonra annenin östrojen ve progesteron hormonlarında ani bir düşüş görülür. Bunun yanı sıra tiroit seviyesindeki düşüş, depresyona ve aşırı yorgunluğa neden olabilir. Vücuttaki bu ani değişimler (bağışıklık sistemi, kan basıncı, metabolizma vb.) annenin hamilelik sonrası depresyon yaşamasına etkendir.

 

–          STRES

Özellikle ilk defa anne olan kadınların bebeğe nasıl bakacakları konusunda yaşadıkları gerilim strese neden olabilir. Bebeğin bakımını doğru ve eksiksiz yapmak düşüncesi ve yanlış yapma endişesinden ötürü stres düzeyinde artış görülebilir.

 

–          FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER

Doğum sonrası vücutta oluşan deformasyon ve alınan fazla kiloların dış görünüşü etkilediğinden ötürü (özellikle eşe karşı) fiziksel çekiciliği kaybetme düşüncesi anneyi strese sokabilir.

 

HAMİLELİK SONRASI DEPRESYONDA RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

–          Önceden depresyon geçirmiş olmak

–          Doğum sonrası bebeğin veya annenin operasyon geçirmesi

–          Eşle ilgili problemler (İlişki ve iletişim zorlukları)

–          Ailenin ve arkadaşların ilgisinin az olması veya hiç olmaması

–          Sosyo-ekonomik düzey

 

HAMİLELİK SONRASI DEPRESYON YAŞADIĞINIZI DÜŞÜNÜYORSANIZ.

Yaşam tarzımızdaki bazı değişiklikler yaşadığımız bu kötü süreci atlatabilmemizde bize yardımcı olabilir. İşte bunlardan bazıları:

  • Uyku düzeninizden şaşmayın! Günde 8 saat uyku sizi zinde ve enerjik tutacaktır. Bebeğinizle beraber gece uyansanız bile günlük uykularınızı 8 saate tamamlayıp bir süreliğine bebekle gece ilgilenme işini aile fertlerinden birine verebilirsiniz.
  • Yemek düzeninizi bozmayın! Ne olursa olsun günde mutlaka 3 ana öğün ve 2 ara öğününüzü atlamayın. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemli.
  • Kendinize kaliteli bir zaman dilimi yaratın! Günde en az yarım saat için kendinize zaman ayırın ve kendinizi şımartacak bir şeyler yapın. Örneğin, sıcak bir banyo, bitki çayı içmek veya kitap & dergi okumak gibi.
  • Yavaş yavaş egzersiz yapmaya başlayın! Doğumdan hemen sonra bu adım biraz zor olabilir ancak kendinizi iyi hissetmeye başladığınız andan itibaren 5’er veya 10’ar dakikalık sürelerle başlayıp daha sonrasında günde 30 dakikaya çıkarak küçük yürüyüşler yapabilirsiniz.

 

PROFESYONEL YARDIM ALIN

Yaşam tarzınızda yaptığınız değişiklikler ve hissettiğiniz sıkıntıları ailenizle ve arkadaşlarınızla tartışıp, konuştuğunuz halde birkaç ay içerisinde kendinizi hala sıkıntılı, mutsuz ve kaygılı hissediyorsanız zaman kaybetmeden bir uzmandan yardım alın.

Unutmayın ki hamilelik sonrası depresyon, önce annenin ve uzun sürdüğü takdirde bebeğin bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimini etkileyebilen bir süreçtir.

 

Yasal Uyarı: Bu web sitesinde yer alan makaleler ve yazıların oluşturduğu içerikler, kullanıcılarına yönelik  haber ve bilgi amaçlı hazırlanmıştır. Sitede yer alan yazılar ve bilgiler bir tıp uzmanının veya ilgili alandaki hekimin teşhisinin ve aynı zamanda tedavisinin yerini alamaz. Herhangi bir hastalığın teşhisine karar verilmeden ve tedavi sürecine başlamadan mutlaka bir sağlık uzmanının görüşüne ve onayına başvurulmalıdır. ”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir