Göbek Eriten Diyet

Çoğu uzmanın sağlıklı yaşam için verdiği en basit kural, “doğru beslenme, spor ve sabit kiloda kalabilmek” olarak özetlenebilir. Aynı kiloda kalabilmek çoğu zaman mümkün olamıyor, özellikle kadınlar, doğum sonrasında, adet döngülerinde, menopoz ve strese bağlı olarak kilo almaya ya da vermeye başlıyorlar. Bu kilo alıp verme süreçlerinde maalesef sürekli yağ hücrelerinin çoğalması, genişlemesi ve sönmesi durumları yaşanıyor. Bir kez çoğalan yağ hücreleri kadınlarda göbek ve basenlere yerleşerek, geri dönüşü olmayan, erimeyen bölgesel yağlanma sorununu tetikliyor. Uzmanlar özellikle göbek ve çevresine biriken yağ hücrelerinin, hayati tehlike taşıdığını, göbek bölgesinin kalp krizi için en riskli alan olduğunu söylüyorlar.

Neden göbekte yağlanma oluyor?
Göbekteki yağlanmanın altında sinsice yatan bir hastalık bulunabilir. Göbek yağlanması insülin seviyesinde dengesizlik olan birçok hasta tarafından gözlemlenen bir durumdur. Bu yüzden bir iç hastalıkları uzmanına başvurarak, kan şekerinizi ölçtürmenizi tavsiye ediyoruz. Kandaki şeker seviyenizde bir problem varsa, uygun diyet reçetelerini uygulayarak, hem kan şekerinizi dengeler, hem de göbek yağlanmasından kurtulursunuz.

Göbek eriten diyet bir yaşam tarzı olabilir
Göbek eriten diyet olarak ünlenen bu metotta hareketsiz yaşam tarzı terk ediliyor. Günde en az yarım saat açık hava yürüyüşleri, sık sık yemek yemek, öğün atlamamak ve abur cuburdan uzak durmak gerekiyor. Göbeğinizi eritmek istiyorsanız, rafine şekerden uzak durmalısınız. Şekeri, meyve ve ya erik, kayısı, incir gibi kuru meyvelerden ya da yine diğer doğal şeker türevleri olan bal pekmez, pestil gibi ürünlerden almanız öneriliyor. Beyaz un göbeklendiriyor bu nedenle, kepekli, tam buğday unlarını kullanmanız gerekiyor. Ayrıca yemeklerinizi çok az zeytinyağıyla pişirmeniz ve lif oranı yüksek besinler tüketmeniz, göbeğinizin erimesine yardımcı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir