Göğüsleri Aldıran Kadınlarda Göğüs Kanseri Olabiliyor

Yapılan araştırma ve tıbbi bulgulara göre meme kanseri riski taşıdığı için iki göğsünü bile aldıran bir kadının meme kanserinden %100 korunamadığı gerçeği ortaya çıkmış durumda.

Özellikle genetik olarak gelen meme kanseri sebebiyle son dönemde belli bir yaşın üstündeki kadınların risk statüsünde olması durumunda göğüslerini aldırmaya başlaması üzerine İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Varol Çelik tarafından bir açıklama yapıldı.

Prof. DR. Varol ÇELİK meme kanserinden korunmak için göğüslerini aldıran kadınların %100 olarak sorunu halledemedikleri, özellikle genetik olarak gelen kanser hücrelerinin %10 ihtimalle bile olsa kadın vücudunda meme kanserine sebep olabildiği gerçeğini gözleri önüne serdi.

Ünlü oyuncu Angelina JOLİE tarafından da uygulanan meme aldırma operasyonu sonucunda kadınların meme kanserine yakalanma riski oldukça düşüyor. Ama bu risk tamamen ortadan kaldırılamamış oluyor.

Yani siz meme kanserine yakalanma riski taşıdığınızı bildiğiniz için göğüslerinizi aldırtan sonra bile düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmak durumundasınız. Yakalanma riski her ne kadar %90 seviyelerinde bir azalma gösterse de halen %10 gibi bir ihtimalin olduğu gerçeğini de es geçmemeniz gerekir.

Son yıllarda özellikle kadınların meme kanseri ve rahim kanseri sebebiyle yaşadıkları ölüm sayılarının artmaya başlaması ve birçok ünlü ismin meme kanserine yakalanması bu alandaki çalışmaların artmasına ve bazı yeni testlerin de ortaya çıkmasına sebep olmuş durumda.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir