Hamileler Oruç Tutabilir mi

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Hamileler için en sıhhatli beslenme şekli az az ve çok yoğun yemek olmasından anne adaylarının oruç tutması sıhhatli bir seçim değildir. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, hamilelikte oruç tutmak anne adayına ve bebeğe etkileri konulu pek çok bilgi verdi.

Hamilelikte Su Tüketimi Son Derece Önemli

Hamilelikte düşük riski bol su içilmesi gerekmektedir. Hamileliğin ilk üç ayında oruç tutmanın anne adayına ve bebeğe etkileri genel olarak bulantı ve kusma şeklinde olmak üzere iştahta düşme görülebilen hamileliğin ilk 3 ayı, bebeğin organlarının oluştuğu bir dönem olduğu için bu etkiler bu nedenle de ciddi olmamaktadır. Hamilelikte oruç tutmak midenin uzun zaman boş kalmasına neden olacağından bulantı ve hamile kusmaları artabilmektedir. Oruç tutan hamilelerin iftarda birden yemek yemesi midede fazla şişkinlik ve sonucunda da hazımsızlık sorunlarına neden olur.

Hamileler Nasıl Beslenmeli

Oruç sebebiyle az sıvı alınması rahim kasılmaları ve erken doğum riskine neden olabilmekte. Bununla birlikte gebeliğin her döneminde su tüketimi idrar yolu bulaşmalarından korunmada ve tedavide gerekmektedir. Bunun yanında hamilelikte sıvı tüketiminin az olması tansiyon düşmelerine ve bayılmalara neden olabilir. Az sıvı alımı kan hacmini azaltır, bu da bebeğin idrar çıkışını azaltır.  Mide rahatsızlıkları halinde dengeli beslenmek ve az az çok sık yemek son derece önem taşımaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir