Hamilelik Döneminde Yaşanılan Değişimler, Bebeğin Gelişimi, Doğuma Kadar ki Süreç

Hamilelik Döneminde Yaşanılan Değişimler, Bebeğin Gelişimi, Doğuma Kadar ki Süreç

Genel olarak hamilelik 3 ayrı dönemde incelenir. İlk 3 aylık dönemde karşılaşabileceğiniz fiziksel ve biyolojik değişimler pek rahatsız edici değildir. Bu belirtilerin hangisini göstereceğiniz bilinemez hepsini de gösterebilirsiniz. Hiç birini göstermeye de bilirsiniz. Peki, nedir bu belirtiler? Bunları saymak gerekirse, kilo artışı, mide bulantısı ve kusma, tuvalete sık sık gitme, baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet ve yorgunluk gibi belirtilerdir. Bu dönem çocuk için de anne için de büyük bir sorun teşkil etmez. Hayati bir tehlike yoktur. Bu belirtilere ek olarak bir de kasık ağrısı eklenebilir. Rahim genişlerken çevresinde ki bağlar da esneyerek genişleme gösterecektir. Bu da kasık ağrılarına neden olabilir.
İkinci 3 aylık dönemde ise hamileliğin en tatlı 3 aylık dönemi başlamış olur. Bu dönemde ne ilk 3 ayda ki sıkıntılardan eser kalmıştır. Daha sonra doğuma başlayacak sıkıntılar henüz baş göstermemiştir. Artık Karnınızda ki canlıyı hissetmeye başlamışsınızdır ve karnınız şişmeye başlamıştır.
Üçüncü 3 aylık dönem artık son aşamadır ve bu aşamanın biteceği zaman doğum gerçekleşecektir. Bebeğinin sağlığını en çok gözlemlenmeye başlandığı ve her şeyin daha hassas olduğu dönemdir. Bu dönemde uyku bozuklukları vardır, Kilo artışı artık belirginleşmeye başlamıştır. İdrar kaçırma ve cilt değişiklikleri görülebilir. Nefes darlığı sık sık yaşanır bu dönemde. Nefes darlığı yaşamanın nedeni, yukarı doğru büyüyüp baskı yapan rahimdir. Ayrıca bebeğin doğumunun kolaylaşması için, doğum yolunun genişlemesi kasıklarda ağrılara neden olabilir. O yüzden uzmanlar karın kasları ve sırt kasları için egzersizler öneriyorlar.
Unutmayın bu dönemde sizin sağlığınız bebeğinizin sağlığı ve geleceğidir. Kendinize ne kadar dikkat ederseniz bebeğinizin sağlığını da geleceğini de o derece garanti altına almış olursunuz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir