Hamilelik Şikayetleri Nelerdir

Bulantı; Kokulardan rahatsızlık duymayla hamileliğin genelinde ilk aylarında oluşan kusma ve bulantı çok ciddi bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Günlük zamanda buna aşerme adı verilir. Aşerme genelde hamileliğin 8-16 haftaları arasında görülür zamanla sonradan kesilmeye başlar. Aşermeyle birlikte tükürük salgısında artış görülür buda çok ciddi bir rahatsızlık değildir. Hamileliğin son haftalarında görülen kusmalar hazım bozukluğu veya  bir zehirlenme olabilir kısa zamanda hekiminize başvurmalısınız.                

 İştah;  Hamile hanımlarımızın canı genellikle baharatlı, ekşili, unlu yiyecekler ister. Bu yiyecekler mide yanmalarına, kabızlığa, gazlara sebep olur. Bunların yerine hazmı kolay az yağlı sebze yemekleri ve taze meyve yemelilerdir.  Halk arasında hamile bayanın canı ne isterse onu yemeli yoksa çocukta bir iz kalacağı olayı yanlış bir olaydır. Yine anne adayımız iki canlı olduğu için iki kişilik yememelidir bunun cenine faydası olmayacağı gibi annemizi rahatsız eder. DİKKAT: Kabızlık ve gazdan şikâyetçi annelerimiz söktürücü (müshil) ilaçlar almalılar onun yerine erik, kayısı, incir gibi kompostolar içmelilerdir.

Sık İdrara Çıkma: Hamileliğin son aylarında bebeğin ağırlaşmasıyla, rahim sidik torbasının üzerinde bir basınç yapmakta buda sık idrara çıkma olarak nitelendirilmektedir. Hamileliğin normal belirtisi olup ciddi bir hastalık tezahür etmez.

Bacaklarda Varis: Hamilelik müddetince çalışan ya da sürekli ayakta kalan bayanlarda bacak toplardamarında genişlemelerin görülmesi olayıdır. Bacak altlarına yastık koyarak dinlenerek, varis çorabı giyerek, kısa yürüyüşlere çıkarak bu sıkıntıyla baş etmek mümkün.

Nefes Darlığı; Genel de şişman bayanlarda görülen bu rahatsızlık son aylarda bebeğin gelişmesi ile büyüme gösteren koruyucu torba karın üst bölgesine basınç yaparak  yukarı doğru itmektedir. Bu da solunum güçlüklerine  ve  kalp rahatsızlıklarına neden olur. Hamile bayanlar son aylarda kendini zorlanacak işlerden uzak durmalıdır hafif ev işleri ve yürüyüş yapabilirler.                                                 

Küçük Akıntılar: Hamileliğin beşinci ayına kadar hafif kanamalar olabilir bu sıkıntı değildir. Beşinci aydan sonra olan kanamalarda ise ve buna bide ağrı ekleniyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

                DİKKAT:  Hamileliğin beşinci ayından itibaren idrara çıktığınızda yanma hissedilir, rengi de değişirse bu ciddi bir rahatsızlıktır. Ek olarak da  mide bulantısı, baş dönmesi,  beyin arkasında ağrı, göz kararması varsa mutlaka doktora gidilmeli.  

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir