Hacimsiz Saçlara Öneriler

Kadınların en gösterişli aksesuarları tartışmasızdır ki saçlarıdır. Hacimli, gür ve bakımlı saçlar herkes tarafından beğeni toplarlar. Gün içinde saçlarımız hava kirliliği, rüzgâr, sigara dumanı gibi maruz kaldığı olumsuz faktörler yüzünden canlılığını kaybederler.

Saçlarımızın canlılığını kaybetmesinin bir diğer nedeni ise saçlarımıza gereken özeni göstermememizdir. Saç bakımı ve saç derimizin sağlığı saçlarımızın güçlenmesi için oldukça önemlidir. Saç köklerinin güçlendirilmesi, nem dengesinin sağlanması ve kırıklarımızın düzenli olarak kestirilmesi saçlarımızın sağlıklı olması için gerekli temel unsurlardır.

Dengeli beslenmek vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminlerin alınmasında oldukça önemlidir. Gerekli vitaminlerin alınması vücudumuzun sağlıklı olmasını sağlar. Bu da saçlarımızın ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin sağlanmasında oldukça önemlidir. Dengesiz bir beslenme profili; saç dökülmesi, cansızlaşması, saç derisinde oluşabilecek vitaminsizlikten kaynaklanabilecek cilt problemlerine neden olabilir.

Gelişen kozmetik sektörü ile birlikte saç bakımı için birçok üründe piyasada yerini almıştır. Saç bakımı ürünlerini tercih etmeden önce saç bakımı analizi yaptırarak saç tipimizi öğrenmemiz seçeceğimiz ürünlerin faydalı olması açısından oldukça önemlidir. Saç bakım ürünlerinin kimyasal maddeler içermemesine dikkat edilmelidir. Kimyasal maddeler içeren bir saç bakım ürünü kısa dönemde saçlarımızı iyi gösterse de zaman geçtikçe olumsuz etkiler yaratacaktır. Bu nedenle saç bakımı için doğal ürünler tercih etmemiz uzun süreli fayda sağlayacaktır. Seçtiğimiz ürünlerin kaliteli ve güvenilir markalar tarafından hazırlanmış olması saç sağlığımızı korumamızda önemli bir detaydır. Saç bakım ürünleri ancak düzenli kullanıldıklarında olumlu ve kalıcı sonuçlar verir.

Saç kesimi modellerinin saçı hacimli göstermede etkisi büyüktür. Örneğin; saçlarınız ince telli ve düz ise katlı bir saç kesimi sayesinde saçlarınızın daha dolgun ve hacimli gözükmesini sağlayabilirsiniz. Yanlış kesilen saçlar olduklarından hacimsiz görünebilir. Bu nedenle işinde deneyimli ve profesyonel kuaförlerde saç kesimi yaptırmanız doğru saç modelini bulmanız açısından önemlidir.

Herkes tarafından tercih edilen saç boyalarının da saç sağlığında olumsuz etkileri vardır. Saç boyaları içerdikleri kimyasallardan dolayı saç pigmentlerini öldürür. Bu da saç dökülmesi, beyazlaması gibi saç sağlığını tehlikeye sokacak problemlere neden olur. Boya seçimlerinin doğal ürünler bazlı olması bu etkileri azaltacaktır.

Saçımızın hacmini kaybettiren bir diğer faktör ise saç temizliğimiz için kullandığımız şampuanlardır. Şampuan seçiminde saç tipimize uygun olan ve güvenilir markaların hazırladığı ürünleri tercih etmemiz saçımızın duştan çıktıktan sonra hacim kazanmasına yardımcı olur. Şampuanla birlikte kullanacağımız saç bakım kremi, saç maskesi gibi ürünlerde saçlarımızın gücünü kaybetmemesine yardımcı olur.

Duştan çıktıktan sonra saçlarımızı havlu yardımıyla kurulamamız saçlarımızın kırılmasını engeller. Saç kurutma makineleri, düzleştiriciler ve maşa gibi saçımızı direk ısıya maruz bırakan teknolojik ürünler saçlarımızın yıpranmasına neden olur. Bu ürünleri her gün kullanmak yerine geniş zaman aralıklarıyla kullanmak saçlarımızın yıpranmasını azaltıcı bir rol oynayacaktır.
Doğru ürünler ve düzenli saç bakımı sayesinde hacimli ve sağlıklı saçlara ulaşmamız mümkündür.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir